Krosnyje keptas kugelis su rūkytom ausytėm

15179184_10154618978147936_4863878924583098614_n

Mini atostogos kaime Vasario 16-osios proga. Nebuvau visą žiemą ir jau buvau pamiršusi, kaip čia gera. Nieko čia nėra – namas vidury laukų, gal kiek ant kalniuko, pašonėje senos eglės, dūminė pirtis ir vanduo tik gręžiny lauke – ir  nieko daugiau nereikia. Na nebent malkų namui prišildyti ( atvažiavus viduje termometras rodė -2 ir buvo šalčiau nei lauke), interneto :)  ir geros kompanijos, kai gali niekuo nesirūpinti, nesistengi tikti, kai gali tiesiog būti. Taip ir buvome su šeima ir draugais. Penktadienį pusę dienos vaikščiojome su pižamom ir chalatais, nieko neveikėme, tylėjome ir kalbėjome, skaitėme ir klausėme Lietuvos radijo laidų apie sodininkystę, kūrėme pečių ir ruošėmės krosnyje kepti kugelį*.

  • 4 kg bulvių iš gretimo kaimo
  • 2 vidutinio dydžio svogūnai
  • 1 didelis kiaušinis
  • 0,5l pieno
  • druskos, pipirų
  • ~200 g rūkytų kiaulės ausyčių

Kaip viskas vyko? Pasidalinome darbais:)

Jis ryte užkūrė krosnį ir kūreno ilgai, kol prikaito ir nebebuvo liepsnos, tik žarijos.

Ji nuskuto bulves

Kitas jis jas sutarkavo, kartu ir tuos du svogūnus.

Kita ji tuo tarpu ant pečiaus šildė pieną ir išplakė kiaušinį, kad geriau išsimaišytų.

Tada jis viską maišė, ji įbėrė di gerus šaukštelius druskos ir dar sudėjo susmulkintas kiaulės ausytes.

Tada jau kartu – viską sudėjo į iš vidaus emaliuotą seną  špižinį puodą, tokį, kurį į krosnį įdedi specialiu įrankiu, panašiu į dviragę šakę:) uždengė špižine keptuve vietoj pasimetusio dangčio ir pašovė. Buvo gal 15 valanda.

Paliko kepti. Ir vėl buvo galima nieko neveikti, skaityt ir kalbėti.

Kuo ilgiau kepa tuo skaniau.

Visi drauge ištraukė kugelį po pirties, kai jau buvo 20 ar 21:) Ant viršaus pluta, o po ja – minkštas ir purus kugelis. Neapsakomai skanus:)  Su grietine ir spirgučiais arba su česnakine varške.

img_1661

Apie kugelį:

Yra dvi nuomonės, iš kur kilęs kugelio pavadinimas. Viena ta,  kad anksčiau kugelius kaimuose  kepdavo apskrituose induose, o vokiškai apskirtas daiktas vadinas Kugel. pvz. jei pirktum vieną burbuliuką ledų sakytum “ein kugel…”.  Kita nuomonė, kad kilmė yra nuo küchle – krosnyje kepto pyrago.

Mūsų kugeliui tinka abu aiškinimai, nes kepėme apvaliame puode ir krosnyje.